COMPEX KAS STİMÜLASYONU İLE KAS İYİLEŞMESİNİ OPTİMİZE ETMEK İÇİN 4 NEDEN

Compex SP 8.0 kas stimülatörünü kullanarak dörtlü kaslarını iyileştiren bir kadın

Kas iyileşmesinin rolü sporcular, eğlence amaçlı spor yapan kişiler ve fitness tutkunları arasında giderek daha önemli hale geliyor. Mantık mantıklı; neden her antrenman ve/veya yarışmadan önce mümkün olduğunca %100’e yakın olmak istemezsiniz?

Burada kas iyileşmesini optimize etmenizin nedenlerini ve Compex kas stimülatörlerinin sizinkini optimize etmenize nasıl yardımcı olabileceğini inceleyeceğiz .

1. AŞIRI YÜKLENME PRENSİBİ

Öncelikle iyileşmeye neden ihtiyaç duyulduğunu görelim: Yorgun kaslar.

Kas ilerlemesi vücudun uyum sağlama yeteneği ilkesine dayanır. Bir fonksiyon (kalp, solunum vb.) veya bir organ (kaslar vb.) üzerinde büyük bir zorlama meydana geldiğinde vücut, dokuları onarmak için önlemler alarak fiziksel durumun gelişmesini sağlar.

Bir antrenman seansının anında etkisi, başlangıçta performans seviyesinin azalması, ardından yavaş bir geri dönüş ve biraz daha yüksek bir performans seviyesidir.

Bu nedenle, iyi planlanmış antrenman ve antrenman uyarılarının yeterli dinlenme süresiyle dönüşümlü olarak tekrarlanması, sporcunun optimum performans seviyesine ulaşmasını sağlayacaktır. Tersine, çok yoğun, çok uzun veya birbirine çok yakın olan antrenman uyaranları istenen etkinin tam tersine yol açabilir: fiziksel niteliklerde azalma.

Compex FIT 5.0 kas stimülatörünü kullanarak dörtlü kaslarını iyileştiren bir kadın

2. KAS İYİLEŞTİRMESİNİN ÖNEMİ

Bir önceki seansın veya Pazar günkü yarışın neden olduğu mikro yaralanmaları onarmak için vücuda zaman tanımadan kontrolsüz bir şekilde antrenman yapmak çok önemli bir hata olabilir. En iyi senaryoda, performans seviyelerinde durgunluğa yol açabilir, en kötü senaryoda ise fiziksel durumda bir azalmaya ve hatta yaralanmaya neden olabilir.

Aşırı antrenman yaptığı ve çok erken zirveye ulaştığı için kötü performans sergileyen bir sporcuyu herkes tanır. Bunun nedeni, bu sporcunun vücudunun, vücuduna uyguladığı antrenmanla baş edememesidir. Bu daha sonra vücutlarını bunaltıyor ve ilerlemeyi engelliyor.

Daha iyi ve/veya daha hızlı toparlanmanızı sağlayacak etkili yöntemlerin tümü, antrenmanlarla daha iyi başa çıkmanıza ve antrenman sırasında daha verimli olmanıza yardımcı olur. Compex Elektrostimülasyonun (kas stimülasyonu ve EMS olarak da bilinir) bu düşünceyle kendini kanıtladığı ortaya çıktı. Son birkaç yılda kas iyileşmesi dünyasında vazgeçilmez hale gelen bir teknik olarak.

3. COMPEX KAS STİMÜLATÖRLERİYLE KAS İYİLEŞTİRMESİ

Antrenman sonrası toparlanma ve yarışma sonrası toparlanma programları gerçek kas kasılmalarına neden olmaz.

Bunun yerine, kası kontrol eden motor sinir yalnızca az miktarda sinir uyarısı ilettiğinde, söz konusu kas bir tür büyük titreşimle veya kas seğirmesiyle tepki verir.

Saniyenin onda birinden daha kısa süren bir seğirme sırasında kas kısalır ve hemen ilk uzunluğuna döner. Bu nedenle saniyede 10’a kadar seğirme gerçekleştirebilir ve dolaşımı etkili bir şekilde destekleyen bir pompa görevi görebilir.

EĞİTİM KURTARMA PROGRAMI

Training Recovery programı yoğun egzersizden hemen sonra kullanıma yöneliktir.

Programın ilk etkisi, uyarılan kas/kaslarda kan dolaşımında çok keskin bir artışı tetiklemektir. Bu, kaslarda biriken çeşitli toksinlerin drenajını teşvik ederek kas iyileşmesini destekler.

İkinci etki tıp dünyasında iyi bilinmektedir. Endorfin ve enkefalin olarak bilinen doğal maddeleri serbest bırakarak ağrıyı hafifletir.

Son olarak, üçüncü ve son etki kas tonusunda azalmadır, yani kas lifi gerginliğinde azalmadır; bu durum çoğunlukla yoğun efordan sonra en kötü seviyeye ulaşır ve kaslar gevşer.

REKABET KURTARMA PROGRAMI

Rekabet Kurtarma programı, yoğun bir çabanın hemen ardından kullanılır. Bu programın özel ritmi kas krampı riskini azaltarak kas iyileşmesinin iyileşmesine yardımcı olur.

Kramp riskini azaltmak için ilk 4 dakika kas tonusunun azaltılmasıyla başlar. Daha sonra Antrenman Sonrası Recovery programıyla aynı etkilerle devam eder.

Kas iyileşmesi için Compex SP 8,0 kas stimülatörünü kullanan bir adam

4. COMPEX KAS STİMÜLATÖRÜ İLE KURTARMA SEANSLARININ AYARLANMASI

PROGRAMI

Antrenman Sonrası Toparlanma, Yarışma Sonrası Toparlanma.

SEANSINIZI NE ZAMAN

Bu program 24 dakika sürmektedir. Mümkünse, kas iyileşmesini optimize etmek için egzersizi bıraktıktan sonraki 3 saat içinde.

ELEKTROT YERLEŞTİRME

Bu program baldır kaslarına (sural triseps) ve kuadriseps kaslarına aynı anda uygulanabilmektedir. Bunu yapmak için 4 kablo / 4 modül ve 8 büyük elektrot kullanın.

Elektrotlarınızı nereye yerleştireceğinizi görmek için Elektrot Yerleştirme sayfamıza gidin .

VÜCUT POZİSYONU

Mümkünse bacaklar yukarıda olacak şekilde uzanarak veya oturarak rahat dinlenme pozisyonu.

İSTENİLEN ETKİ

Rahat kalırken gözle görülür kas seğirmeleri elde etmek.

YOĞUNLUĞU KONTROL ETME

Kas seğirmesi olarak da bilinen, titreşime benzeyen bir kas tepkisi elde edene kadar yoğunluğu artırın. Gerçek bir kasılmadan çok farklı olan bu kas aktivitesi, bir pompa gibi hareket eder ve kas iyileşmesini hızlandırmak için uyarılmış kasa kan akışında keskin bir artışa neden olma açısından kritik öneme sahiptir.

Yoğunluk artırıldığında kas seğirmesi başlangıçta fark edilmez. Daha sonra kas tepkisinin maksimum olduğu tavana ulaşmadan önce giderek daha belirgin hale gelir.

Ancak yoğunluğu arttırmak mümkündür ancak bu ekstra bir fayda sağlamaz. mi-RANGE teknolojisine
sahip cihazlar için , optimum stimülasyonu tetikleyen yoğunluk bölgesi ekranda gösterilir:

  • Compex SP 4.0’da optimum bölgeyi gösteren küçük bir kanca vardır. Yoğunluğu kancanın içinde ve mümkünse maksimum seviyede tutun.
  • Compex FIT 5.0 ve Compex SP 6.0’da “En uygun yoğunluk düzeyi bulundu” yazana kadar yoğunluğu artırmanız yeterlidir. Rahatladıktan sonra seğirmeleri daha belirgin hale getirmek için yoğunluğu biraz daha yüksek bir seviyeye artırabilirsiniz.
  • Compex SP 8.0’da mi -AUTORANGE işlevi yoğunluğu otomatik olarak ayarlayacaktır. Yoğunluk bulunduğunda “En uygun yoğunluk düzeyi bulundu” yazacaktır. Rahatladıktan sonra seğirmeleri daha belirgin hale getirmek için yoğunluğu biraz daha yüksek bir seviyeye artırabilirsiniz.

COMPEX KURTARMA ELEKTROT PAKETİ

Elektrotların bitmesi endişesi olmadan iyileşmek için, sahadaki elektrot kurtarma paketini (10 torba elektrot) tercih edin .

Compex FIT 5.0 kas stimülatörü ile dörtlü kaslarını iyileştiren bir kadın

Compex Türkiye
Compex Türkiye
Articles: 43